В ЛУКОВИТ ПРЕДСТАВИХА ДОКУМЕНТАЛЕН ФИЛМ ЗА ПРОФЕСИОНАЛНАТА ГИМНАЗИЯ ПО КАМЕНООБРАБОТВАНЕ В СЕЛО КУНИНО
Документален филм за Професионалната гимназия по каменообработване в с. Кунино беше представен на 8 октомври в сградата на Община Луковит. Присъстваха заместник-кметът на общината Цветенка Хаджиева, екипът на МИГ Луковит – Роман, директорът на гимназията Христо Димитров, директорът на СУ „Алеко Константинов“ – Луковит, Мая Ралчева, учители от средното училище и ученици от специалност „Помощник-възпитател в отглеждането и възпитанието на деца“, представители на общинската администрация, на Комплекса за социални услуги и младежи от Центровете за настаняване от семеен тип в Луковит.
Филмът е изготвен в изпълнение на проект BG06RDNP001-19.526 „Документален филм „Каменоделски истории“, с бенефициент Сдружение „Православен Храм Свети Николай – Кунино“, по процедура BG06RDNP001-19.526-S1, МИГ Луковит-Роман – мярка 19-7.6 „Подпомагане за проучвания и инвестиции, свързани с поддържане, възстановяване и подобряване на културното и природното наследство на села, ландшафта в селски райони и обекти с висока природна стойност, включително съответните социално-икономически аспекти, както и действия за повишаване на информираността по екологични въпроси“ от Стратегия за ВОМР на МИГ Луковит-Роман. Безвъзмездната финансова помощ е предоставена от Програмата за развитие на селските райони за периода 2014-2020 г., съфинасирана от Европейския земеделски фонд за развитие на селските райони (ЕЗФРСР).
„Каменоделно училище“ е документален филм за единствената на Балканския полуостров Професионална гимназия по каменообработване – тази в село Кунино, община Роман. Създаден е от младите артисти – режисьора Силвия Чернева и оператора Александър Бенев. Те драматургично документират една учебна година в училището със стогодишна история, като улавят неговите традиции и ежедневие, разглеждат творческите начинания на учениците, показват отдадеността на учителите и майсторите, умело преплитат личните истории с работата.
Действащи лица са майстор Радой Радойчовски – един от най-видните каменоделци на България, знаменитият бивш директор Димитър Йотов, настоящият директор Христо Димитров, младите учители, скулптори и занаятчии Дарин Ганчев, Валерий Ганчев и Петър Михайлов, както и почти всички ученици.
Филмът вълнува с душевността на майсторите и учениците, с творческата атмосфера на учебния процес, с дълбокия смислов код на каменоделския занаят, намерил синтезиран израз в поетичните слова: „… във камъка недей търси жълтици, а вечен спомен, вечна красота!“.