С ШЕСТ МЕСЕЦА СЕ УДЪЛЖАВА СРОКЪТ НА ПРОЕКТ „ПАТРОНАЖНА ГРИЖА + В ОБЩИНА ЛУКОВИТ“
До 23 август 2022 г. ще продължи предоставянето на интегрирани социално-здравни услуги по проект „Патронажна грижа + в община Луковит“ със сключено Допълнително споразумение от 07.02.2022 г. към Договор за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ BG05M9OP001-6.002-0016-С01.
Община Луковит изпълнява проекта по Оперативна програма „Развитие на човешките ресурси“ 2014-2020, приоритетна ос 6 „Подкрепа за преодоляването на последиците от кризата, предизвикана от пандемията от COVID-19, и подготовка за екологично, цифрово и устойчиво възстановяване на икономиката“, процедура BG05M9OP001-6.002 „Патронажна грижа +“ и процедура BG05M9OP001-6.004 „Патронажна грижа + – Компонент 2“.
Целта на проекта е да се осигури подкрепа с предоставяне на патронажни грижи за възрастни хора и лица с увреждания чрез услуги в домашна среда. Дейността представлява продължаваща подкрепа и в извънредната обстановка в отговор на актуалните нужди, свързани с превенция и ограничаване на коронавируса и потребностите на уязвимите групи.
Срокът на изпълнение се удължава от 23 февруари 2022 г. до 23 август 2022 г. Бюджетът на договора се увеличава с 56 034,72 лв. Така общата финансова стойност е в размер на 168 104,16 лв. безвъзмездна финансова помощ от Европейския социален фонд, в това число чрез механизма REACT-EU.
Патронажната грижа включва:
1. Предоставяне на почасови мобилни интегрирани здравно-социални услуги за нуждаещи се лица с увреждания и възрастни хора съгласно методика на Министерството на здравеопазването. Предвижда се да бъдат обхванати и нови потребители, подали заявления. Дейността включва: услуги, предоставяни от домашните помощници, свързани с подкрепа в битовото обслужване (хранене, обличане, лична хигиена, хигиена в жилището, помощ в домакинството) и с подкрепа за социална активност (помощ при общуване, придружаване до институции, доставка на храна, хранителни продукти и продукти от първа необходимост, вкл. лекарства, закупени със средства на потребителите, заплащане на битови сметки и др.); медицински манипулации – прием на лекарства, превръзки, обработка на рани, поставяне на инжекции, поставяне на инсулин, проследяване на жизнени показатели (пулс, телесна температура, кръвно налягане) и др.; рехабилитационни процедури като част от медицинските грижи, които е допустимо да се предоставят извън медицинско заведение.
2. Предоставяне на психологическа подкрепа, консултиране.
3. Транспорт на персонала, предоставящ патронажната грижа, от/до домовете на лицата.
Всяко нуждаещо се лице получава патронажна грижа в рамките на допустимите до 2 часа на ден, а услугите се предоставят по график от 15 домашни помощници и сформиран екип от медицинска сестра, рехабилитатор и психолог.
В патронажна грижа са обхванати хора с увреждания, възрастни хора в невъзможност за самообслужване, лица над 54 г., други уязвими групи, вкл. лица, поставени под карантина във връзка с COVID-19.